Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opis I Wojny Domowej Ardemii
#21
Bunt w Belferze i Bluetarku

Po bitwie pod Walforkiem, tak wyglądał obecny podział stron konfliktu:
a)Prokonsuliści(dawniej Ardemczycy Wschodni):
-Bluetark
-Belfer
-Nowerdam
b)Wojskowi:
-Argan
-Kortan
-Palfork
-Walfork
c)Nacjonaliści:
-Poldark
-Tardon

Dlatego jeszcze jesienią w tym 1888 roku, doszły bunty w miastach Belfera, oraz samej stolicy Ardemii Wschodniej-Bluetarku! I buntownicy opowiadali się za wojskowymi. Ostatecznie Belfer już został przejęty przez buntowników pod koniec 1888 roku, natomiast Bluetark był pod panowaniem wojskowym na początku 1889 roku. Jednak w przypadku Bluetarka był jeszcze między buntownikami podział na buntowników po stronie wojskowej, a buntowników po stronie nacjonalistycznej, jednak wygrali ci pierwsi, bo mieli 4-krotnie większą przewagę nad buntownikami nacjonalistycznymi. Dlatego też wojskowi wyglądali na takich, co mieliby tą wojnę wygrać i szykowali się do decydującego ciosu na prokonsulistów. Jednak wydarzyło się całkiem inaczej, ale o tym w następnych tematach.
Odpowiedz
#22
Ustąpienie Balonów na rzecz nowych dział, czyli Balony w III fazie wojny(1886-1888)

No i odkąd rozpoczęto produkcję dział pancernych od 1884, to te konkurowały z balonami w latach 1884-1886. Jednak od I Bitwy pod Palforkiem do Bitwy pod Walforkiem, działa pancerne niejednokrotnie udowadniały że są o wiele lepsze od balonów. Balony wprawdzie bardziej mobilne, to były wręcz narażone na pogrom ze strony dział pancernych i tym samym o ile armaty nie zagrażały w żaden sposób balonom, tak działa pancerne bez problemu je eliminowały. Ponadto podsumując całe działania balonów, to miały one swój udział tylko w bitwach lądowych, jednak nigdy podczas wojny, nie wysyłano do bitew morskich, ze względu na odległości oraz braku uratowanie się żołnierza Sił Balonowych w przypadku uszkodzenia balonu przez przeciwnika.
Odpowiedz
#23
Morska Blokada Tardonu(1888-1889)

W ciągu 3 lat, zarówno marynarze Tardonu, jak i marynarze Walforku nie próżnowali i budowali coraz to nowe oraz lepsze okręty. A teraz przedstawię jak wyglądały Marynarki po bitwie pod Walforkiem:

a)Marynarka Tardonu:
-Kilkanaście kutrów drewnianych i pancernych(parowe)
-2 drewniane korwety parowe
-7 pancernych korwet parowych
-2 fregaty pancerne(,,Wielbłąd" i ,,Nacjonalizm")
-1 torpedowiec(,,Bluetark")
-1 okręt podwodny(,,Niebieski")
b)Marynarka Walforka:
-kilkadziesiąt kutrów drewnianych i pancernych(parowe)
-Kilkanaście korwet pancernych
-8 fregat drewnianych parowych
-5 fregat pancernych(,,Żelazny", ,,Magnat", ,,Włoski", ,,Błyskawica" i ,,Brodacz")
-2 okręty podwodne(,,Marudny" i ,,Harpun")
-1 torpedowiec(,,Brzydal")

Po tym jak wojskowi przejęli okręty od Ardemczyków Wschodnich, to kazali marynarzom z Walforka działać i wysłać praktycznie większość okrętów w rejon niedaleko portu Tardonu, by ci rozpoczęli jego blokadę. Do tej słynnej blokady wysłano wszystkie fregaty drewniane, 4 fregaty pancerne(,,Żelazny", ,,Magnat", ,,Włoski" i ,,Brodacz"), okręt podwodny ,,Marudny" , 1 torpedowiec ,,Brzydal" oraz połowa wszystkich swoich mniejszych jednostek morskich. Reszta została w porcie. Blokada trwała od końca 1888 roku do jesieni 1889 roku. Marynarka Tardonu w jesień 1889 roku, postanowiła wysłać swoją całą marynarkę i uwolnić się od blokady tych wszystkich okrętów. Zadanie nie było łatwe. Na początek walki trwały między mniejszymi jednostkami, jednak szybko obie strony je wycofały do swoich portów. Dlatego zaczęła się batalia większych okrętów. Na dzień dobry Torpedowiec ,,Bluetark" podpłynął dość blisko i zniszczył fregatę pancerną ,,Magnat", dzięki swoim torpedom. następnie szybko się wycofał. rozpoczęło się wzajemne ostrzeliwanie. Ponadto okręty podwodne obu stron zmierzyły się w boju i nawzajem się zniszczyły, czyli okręt podwodny ,,Marudny" i okręt podwodny ,,Niebieski". Ostatecznie wszystkie Fregaty Pancerne w mniejszym lub większym stopniu zostały uszkodzone i tym samym Marynarka Walforcka zakończyła blokadę Tardonu i wróciła do portu w celach naprawczych. Tym samym tak wyglądały siły marynarek obu stron po zakończeniu tej blokady morskiej:
a)Marynarka Tardonu:
-Kilkanaście kutrów drewnianych i pancernych(parowe)
-6 pancernych korwet parowych
-2 fregaty pancerne(,,Wielbłąd" i ,,Nacjonalizm")
-1 torpedowiec(,,Bluetark")
b)Marynarka Walforka:
-kilkadziesiąt kutrów drewnianych i pancernych(parowe)
-Kilkanaście korwet pancernych
-4 drewniane fregaty parowe
-4 fregaty pancerne(,,Żelazny", ,,Włoski", ,,Błyskawica" i ,,Brodacz")
-1 okręt podwodny(,,Harpun")
-1 torpedowiec(,,Brzydal")
Odpowiedz
#24
Mała Bitwa pod Arganem i I Bitwa pod Bluetarkiem(1889)

No i doszło w końcu doszło do starcia między nacjonalistami, a wojskowymi. Pierw miała odbyć się bitwa pod Arganem, gdzie wtedy wojskowi większe swoje siły raczej przygotowywały się do ataku na prokonsulistów. Ogólnie obie bitwy podzielę na 3 fazy.

A tak wyglądały siły przed obiema bitwami
a)Nacjonaliści:
-800 Piechurów
-40 Kawalerzystów
-3 Działa Pancerne
b)Wojskowi z Arganu:
-70 Piechurów
-5 Kawalerzystów
c)Wojskowi z Bluetarku:
-600 Piechurów
-40 Kawalerzystów
-2 Działa Pancerne

Faza I-Krótka Bitwa o Argan(dzień 1, godz.14-16).
Była to najkrótsza bitwa, bo trwała niecałe 2 godziny! Miażdżąca przewaga sił nacjonalistów, bez problemu wyparła mały garnizon wojskowych z Arganu. Oczywiście ci co przeżyli uciekli do Bluetarku.

Faza II-Zatrzymanie marszu nacjonalistów przez garnizon z Bluetarka(Dzień 2)
Nacjonaliści myśleli, że niewiele trudniej będzie w Bluetarku, tu jednak się mylili i wojskowi dali większy opór, mimo że to nie były ich siły główne. Jednak udało się przejąć 1 dzielnicę przez nacjonalistów, zwaną Jocice.

Faza III-Brak dalszych sukcesów z obu stron, teoretyczne zwycięstwo Wojskowych, a praktycznie bitwa nierozstrzygnięta(Dzień 3)
No i ostatecznie mimo działań z obu stron, to były one nieefektywne i przez dłuższy czas, żadna z stron nie osiągnęła większej przewagi. Jednak po tej I Bitwie pod Bluetarkiem, dowódca nacjonalistów oficjalnie powiedział jak się nazywa. A mianowicie nazywał się Mariuszem Bonaparte!

Niestety straty z obu bitew tych, są nieznane i do dziś nie wiadomo jakie to były dokładnie straty. Jednak wiadomo że po obu stronach były to dość duże straty.

Oczywiście po tej bitwie głównie siły wojskowych, dowiedziawszy się o tej sytuacji, postanowili odstawić tymczasowo planu pozbycia się prokonsulistów i ruszyli w stronę Bluetarku, by tam się przygotować na kolejną ofensywę nacjonalistów i w efekcie zrobić kontrofensywę na Argan.
Odpowiedz
#25
II Bitwa pod Bluetarkiem-część I(1889)

No i tak zarówno nacjonaliści postanowili zebrać się w większe siły, tak i głównie siły wojskowych powróciły do Bluetarku. Ogólnie będzie podział po 3 fazy na 2 części. Pierw omówimy część I. Ponadto same miasto dzieliło się na dzielnice-Jocice, Pochodnia, Centrum, Krupniok i Aleksandrów. Można było powiedzieć, że to pierwsza bitwam w której w końcu użyto kartaczownic!

A to jak wyglądały siły obu stron:
a)Nacjonaliści:
-2000 piechurów
-200 kawalerzystów
-9 dział pancernych
-3 kartaczownice
b)Wojskowi:
-2200 piechurów
-200 kawalerzystów
-12 dział pancernych
-4 kartaczownice

Faza I-Walki w Jocicach, ciężkie boje z obu stron(dzień 1, godz.6-12)
No i nacjonaliści ruszyli w stronę pierwszej dzielnicy-Jocice. Ponadto był pewien Karol Spas z strony nacjonalistów, który nie tylko przeżył tą bitwę, ale najwięcej w niej zadziałał. Miał stopień Kaprala i awans z Starszego Szeregowego na ten stopień, miał właśnie po bitwie w Poldarku. Ponadto był znakomitym snajperem. Miał za zadanie głównie strzelać do kawalerii przeciwnika, co mu się bardzo dobrze realizował swoją misję.

Faza II-Walki w Pochodni, Karol Spas zniszczył 3 działa pancerne wroga!(dzień 1, godz.12-16)
No i również tutaj było dość ciasnawo. Tym razem Kapral Karol Spas, zasłynął z tego, że zniszczył aż 3 działa pancerne wroga! pierwsze działo pancerne znalazł w punkcie G, który był najsłabiej kryty. Następnie poszedł na dach jednego z budynku, wcześniej eliminując kilku piechurów wroga. z dachu widział niedaleko 2 inne działa pancerne. Oczywiście wystrzelił w obie amunicje, by te wybuchły! Oprócz tego zajmął się obroną 1 drużyny piechurów.

Faza III-Walki w centrum, Karol Spas niszczy wszystkie kartaczownice!(dzień 1, godz.16-21)
W końcu był otwarty teren, a Karol Spas mógł się bardzo dobrze wykazać. strzelał do wszystkich kartaczownic i mimo ich dość dalekiej odległości, to był jedynym, który z tym zadaniem sobie bardzo dobrze poradził.
Odpowiedz
#26
II Bitwa pod Bluetarkiem-część II(1889)

No i czas na drugą część informacji o II bitwie pod Bluetarkiem.

Siły obu stron po 1 części opowiadania:
a)Nacjonaliści:
-1572 piechurów
-112 kawalerzystów
-7 dział pancernych
-1 kartaczownica
b)Wojskowi:
-1632 piechurów
-83 kawalerzystów
-8 dział pancernych

Faza I-koniec przerwy i wznowienie walk, obrona centrum i Karol Spas w ratuszu(dzień 2, godz.5-8)
No i rozpoczęto ponownie działania. Karol Spas tym razem wszedł na ratusz z kilkoma piechurami i 1 zwykłym snajperem. Obrona ratuszu była dość ciężka, i musieli się bronić aż przed 4 falami przeciwnika! Jednak jakimś cudem udała im się ta sztuka, a Karol Spas znowu wykonał godnie swoje zadanie.

Faza II-atak na Krupniok, Pojedynek najlepszych snajperów(dzień 2, godz.8-11)
No i Kapral Karol Spas z nacjonalistów, w końcu natknął się na najlepszego snajpera z wojskowych, sierżanta Feliksa Sodomę. Był to niezwykle zacięty pojedynek. pierwszy oberwał w ramię Karol Spas, ale przeżył ten strzał, choć ledwie. Feliks Sodoma myślał że już go zabił, to postanowił zająć się słabszymi snajperami. Jednak nie spodziewał się że Karol Spas się zrewanżuje i idealnie mu strzelił w głowę! Tym samym Feliks Sodoma padł, a reszta snajperów wojskowych była przestraszona wybitnym Karolem Spasem. Oczywiście Krupnio został zdobyty przez nacjonalistów.

Faza III-decydujący atak na Aleksandrów, Bezlitosny Karol Spas(dzień 2, godz.11-15)
No i w końcu doszło do walk w ostatniej kontrolowanej dzielnicy przez wojskowych-Aleksandrów. Było to miejsce strategiczne, bo tam znajdował się magazyn z amunicją, a Karolowi Spasowi właśnie tej amunicja zaczęło brakować. Miał tylko 4 naboje. Jednak udało mu się dojść jako pierwszemu do magazynu amunicji i po cichu wyeliminował wszystkich wojskowych, którzy tego magazynu pilnowali. Następnie po uzupełnieniu amunicji, poszedł na dach kolejnego budynku i zaczął strzelać w nich od tyłu. Tym samym wojskowi byli w pułapce i musieli się ewakuować!

I tak ostatecznie nacjonaliści wygrali II bitwę pod Bluetarkiem! Jednak duża zasługa w tej bitwa też była dla Kaprala Karola Spasa. Sam Mariusz Bonaparte postanowił awansować go aż na rangę podporucznika! Jest to jedyny taki awans, który był nadany podczas I wojny domowej w Ardemii.
Odpowiedz
#27
Bitwa pod Belferem(1891)

No i nacjonaliści poszli za ciosem i postanowili zaatakować już niedługo Belfer. Ponadto mieli nowe karabiny, czyli karabiny powtarzalne wynalezione przez Józefa Gniota. Będzie podział tylko na 2 fazy. Jest to ponadto ostatnia bitwa, w której nieznane są dane sił obu stron.

Faza I-Szybki atak nacjonalistów(dzień 1, godz.8-10)
No i po wynalezieniu tych karabinów powtarzalnych, większość żołnierzy nacjonalistycznych je dostała. Po 2 godzinach walki widać było znaczącą różnicę między nacjonalistami, a wojskowymi.


Faza II-zdobycie ostatnich dzielnic Belferu, Karol Spas znowu się wykazuje(dzień 1, godz.10-15)
No i wojskowi bronili ostatnich 2 dzielnic Belfera. Podporucznik Karol Spas, znowu się wykazał, a dzięki karabinowi powtarzalnemu, to praktycznie pokonał bez problemu kolejnych wrogów. Nacjonaliści ostatecznie wygrali bitwę pod Belferem, a Karol Spas dostał awans z podporucznika, na porucznika!
Odpowiedz
#28
Bitwa morska pod zatoką Walforcką(1891)

Była to ostatnia bitwa morska w czasie tej wojny. Doszło do pojedynku między fregatami pancernymi ,,Wielbłąd" i ,,Nacjonalizm" oraz Torpedowca ,,Bluetark" marynarki Tardońskiej, a fregatami pancernymi ,,Żelazny" , ,,Włoski" , ,,Błyskawica", torpedowcem ,,Brzydal" i okrętem podwodnym ,,Harpun" marynarki Walforckiej. Pierw Torpedowcowi ,,Bluetark" udało się zatopić okręt podwodny ,,Harpun", jednak potem lekko uszkodziła go fregata pancerna ,,Włoski'. Dlatego w rewanżu fregata pancerna ,,Wielbłąd" ciężko uszkodziła fregatę pancerną ,,Włoski". Torpedowcowi ,,Bluetark'' udało się jeszcze zatopić fregatę pancerną ,,Żelazny", jednak dość szybko przypłynął torpedowiec marynarki Walforckiej ,,Brzydal" i zniszczył Torpedowiec ,,Bluetark". Natomiast Fregata Pancerna ,,Nacjonalizm" w końcu dobiła też fregatę pancerną ,,Włoski". Jednak fregata pancerna ,,Wielbłąd" została zniszczona przez fregatę pancerną ,,Błyskawica". Ponadto do gry dołączył spóźniona fregata pancerna ,,Brodacz". Dlatego jako że fregata pancerna Marynarki Tardońskiej ,,Nacjonalizm" została sama, postanowiła nie ryzykować i wróciła do portu w Tardonie. Tym samym tą bitwę wygrała Marynarka Walforcka, która była pod panowaniem wojskowych, czyli można uznać że była to ostatnia wygrana bitwa przez wojskowych!

Siły obu stron po bitwie morskiej pod zatoką Walforcką:
a)Marynarka Tardonu:
-Kilkadziesiąt kutrów drewnianych i pancernych(parowych)
-Kilkanaście korwet drewnianych i pancernych(parowych)
-1 Fregata Pancerna ,,Nacjonalizm"
b)Marynarka Walforka:
-Kilkadziesiąt kutrów drewnianych i pancernych(parowych)
-Kilkanaście korwet drewnianych i pancernych(parowych)
-2 Fregaty Pancerne ,,Błyskawica" i ,,Brodacz"
-1 Torpedowiec ,,Brzydal"
Odpowiedz
#29
Kariera Józefa Gniota(1890-1892)

Sam Józef Gniot urodził się w 1848 roku. Początkowo był w wieku 17-20 lat kowalem, a potem stał się robotnikiem fabryki broni w Arganie. Dzięki temu, ze był bardzo cennym pracownikiem, zwolniono go ze służby wojskowej, która była przymusem po wybuchu I Wojny Domowej w Ardemii.
Podczas gdy w nacjonaliści powstali w 1882, to 2 lata później zaczął potajemnie ich wspierać. Jednak po zdobyciu przez nacjonalistów Arganu w 1889 roku, to ten chciał się odwdzięczyć i zaczął projektować nową broń. I tak powstał karabin powtarzalny w 1890 roku. Jednak na tym nie przestawał nad pracami i w 1892 roku, wynalazł tym razem proch bezdymny, dzięki któremu nie było widać dymu po wystrzale z karabinu powtarzalnego! Zmarł on ostatecznie w 1912 roku, tuż przed wybuchem II Wojny Domowej w Ardemii! Oczywiście Mariusz Bonaparte i nacjonaliści byli pełni podziwu, tego co zrobił dla nacjonalistów podczas tamtejszej wojny.
Odpowiedz
#30
II Bitwa pod Nowerdamem(1892)

No i nacjonaliści w końcu postanowili uderzyć tym razem na prokonsulistów! Jednak tym razem zima prokonsulistom nie pomogła! Ponadto prócz wojsk lądowych, do akcji wszedła fregata pancerna ,,Nacjonalizm" i była to pierwsza i ostatnia zarazem operacja morska, związana z pomocą dla sił lądowych w tej wojnie. Więc tak wyglądały siły obu stron:
a)Nacjonaliści:
-1700 Piechurów
-150 Kawalerzystów
-10 Dział Pancernych
-7 Kartaczownic
-Fregata Pancerna ,,Nacjonalizm"
b)Prokonsulowie:
-500 Piechurów
-10 Kawalerzystów
-1 Działo Pancerne

Faza I-bombardowanie przez działa pancerne i fregatę pancerną ,,Nacjonalizm"(dzień 1, godz.13-15)
No i rozpoczęło się bombardowanie Nowerdamu! Niestety miasto w tej drugiej bitwie zdecydowanie bardziej ucierpiało. Ponadto straty Prokonsulistów były bardzo duże i ciężko było je nadrobić. Byli praktycznie bez szans.

Faza II-Uderzenie sił lądowych na siły prokonsulistów(dzień 1, godz.15-19)
No i rozpoczęli zmasowany atak na siły prokonsulistów! No i ci zostawali dosłownie eksterminowani i można to bardziej nazwać [iNowerdamską rzezią[/i]. oczywiście straty po stronie nacjonalistów były małe.

Faza III-Krótka akcja Karola Spasa, zabicie Dariusza Strzała(dzień 1, trwało to zaledwie 15 minut)
No i na koniec, jedyną osobą co się nie chciała poddać to Dariusz Strzał i jego 5 najwierniejszych żołnierzy. Jednak ci zostali szybko zabici, a Dariusz Strzał chował się za biurkiem. Dlatego Porucznik Karol Spas tym razem poszedł w stronę budynku i rzucił tam bombę! I nagle rozszedł się huk! potem gdy nacjonaliści weszli do pokoju gdzie chował się przywódca Prokonsulistów, widzieli tylko wszędzie krew i kawałki ludzkiego mięsa. Straszny widok.

A tak wyglądały siły obu stron po bitwie:
a)Nacjonaliści:
-1610 Piechurów
-135 Kawalerzystów
-9 Dział Pancernych
-7 Kartaczownic
-Fregata Pancerna ,,Nacjonalizm"
b)Prokonsulowie:
-69 Piechurów

Ta bitwa spowodowała, że prokonsuliści ostatecznie się poddali i tym samym na froncie zostały tylko 2 strony: nacjonaliści vs wojskowi.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości