Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opis I Wojny Domowej Ardemii
#9
Morskie pojedynki marynarzy z Walforka przeciwko marynarzom Tardonu

Podczas gdy po I bitwie pod Nowerdamem, na lądzie znowu powrócił system na zastraszanie, tak już na morzu co nieco więcej się działo. Wprawdzie nie było aż tylu większych akcji i głównie były to patrolowania morskie, to jednak w latach 1878-1885 doszło do nawet 7 ważnych wydarzeń morskich! Ponadto zanim je przedstawimy, to powiem że Admirałem Marynarki Ardemii Zachodniej jest Jurek Lipski(Brat Tadeusza Lipskiego), czyli zarządzał marynarzami z Walforka, natomiast Admirałem Marynarki Ardemii Wschodniej jest Paweł Chlejus, czyli będzie zarządzał marynarzami z Tardonu. A teraz czas przedstawić te 9 jakże ważnych wydarzeń(po kolei oczywiście):
-jesień 1878: Fregata Pancerna Zachodniej Marynarki ,,Żelazny" wraz z 5 drewnianymi korwetami parowymi, napotkała na przeciw siebie 3 drewniane korwety parowe Wschodniej Marynarki. do spotkania doszło na południe od prowincji Hergamu. Ostatecznie wszystkie 3 drewniane Korwety parowe Wschodniej Marynarki zostały zniszczone, a Zachodnia Marynarka straciła tylko 1 drewnianą korwetę parową.
-lato 1879: W Tardonie zbudowano pierwszą fregatę Pancerną dla Wschodniej Marynarki, a była to Fregata Pancerna ,,Chlejus", która została nazwana na cześć swojego Admirała.
-początek 1880: Fregata Pancerna ,,Chlejus" trafiła na 9 drewnianych kutrów żaglowych. Nie doznała żadnych szkód i zniszczyła wszystkie drewniane kutry żaglowe Zachodniej Marynarki.
-koniec 1880: Marynarka Walforcka(Zachodnia), ostatecznie wycofała i zatopiła wszystkie drewniane okręty żaglowe, tym samym zostawiając z drewnianych tylko okręty parowe.
-wiosna 1881: Doszło do pierwszego pancernego pojedynku morskiego, między Fregatą Pancerną ,,Chlejus", a Fregatą Pancerną ,,Magnat". Oba okręty były uzbrojone w zwykłe armaty i z tego powodu po wystrzeleniu całej amunicji, żadna z nich nie ucierpiała w żaden sposób i obie wróciły na swoje rejony patrolowania oraz powiadomiły swoich Admirałów o tym wydarzeniu.

Zanim napiszę 3 kolejne wydarzenia, to jeszcze zrobię spis okrętów obu marynarek na rok 1882:
a)Marynarka Walforcka(Zachodnia):
-Kilkadziesiąt kutrów parowych(drewniane)
-Kilkanaście korwet parowych(drewniane)
-8 fregat drewnianych parowych
-3 fregaty pancerne
-2 okręty podwodne uzbrojone w minę wytykową
-2 okręty podwodne uzbrojone w torpedy
b)Marynarka Tardońska(Wschodnia):
-3 drewniane korwety parowe
-2 drewniane fregaty parowe
-1 fregata pancerna

A teraz wróćmy do wydarzeń marynarki:
-koniec 1882: Obie Marynarki stworzyły dla swoich potrzeb nowe działa-działa pancerne, które wkrótce miały zastąpić zwykłe armaty.
-wiosna 1884: Drewniane Fregaty Parowe ,,Slava" i ,,Strzał" Marynarki Wschodniej zostały zniszczone przez okręt podwodny ,,Marudny" Marynarki Zachodniej, który był uzbrojony w torpedy. Sam oczywiście nie został nawet wykryty.
-jesień 1884: Ze względu na ostatnie wydarzenie, związane z zatopieniem Drewnianych Fregat Parowych ,,Slava" i ,,Strzał", Marynarka Tardońska(Wschodnia), zbudowała pierwszy torpedowiec, a nazywał się ,,Bluetark"! Miał on zapobiegać działaniom okrętom podwodnym. Ponadto był uzbrojony tylko w torpedy.
-początek 1885: Doszło do ostatniego ważniejszego wydarzenia przed słynną morską blokadą Tardonu. Fregata Pancerna ,,Chlejus" , Torpedowiec ,,Bluetark" i 1 drewniana korweta parową Marynarki Wschodniej, napotkały na przeciw siebie drewnianą fregatę parową ,,Wiara", fregatę pancerną ,,Żelazny" i 2 okręty podwodne z minami wytykowymi. Fregacie Pancernej ,,Chlejus" i Torpedowcowi ,,Bluetark", udało się zniszczyć fregatę parową ,,Wiara" i oba okręty podwodne z minami wytykowymi. Jednak Fregata Pancerna ,,Żelazny" dzięki nowemu działu, zatopiła nie tylko 1 drewnianą korwetę parową, ale też zatopiła Fregatą Pancerną ,,Chlejus" i lekko uszkodziła Torpedowiec ,,Bluetark", a ten musiał uciekać do swojego portu morskiego, by nie doznać większych obrażeń.

I po tych wydarzeniach tak wyglądały siłu obu marynarek:
a)Marynarka Walforcka(Zachodnia):
-Kilkadziesiąt kutrów parowych(drewniane)
-Kilkanaście korwet parowych(drewniane)
-8 fregat drewnianych parowych
-3 fregaty pancerne(,,Żelazny", ,,Magnat" i ,,Włoski")
-2 okręty podwodne uzbrojone w torpedy
b)Marynarka Tardońska(Wschodnia):
-2 drewniane korwety parowe
-Torpedowiec ,,Bluetark"

Po tych wydarzeniach, obie marynarki postanowiły aż do 1888 roku nie robić większych działań bojowych i praktycznie skupić się tylko na patrolowaniu swoich morskich terenów. Jedynie budowano nowe okręty, ale to i tak trwało dość długo.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Opis I Wojny Domowej Ardemii - przez Leszek Roskohard-Pawłowicz - 19-10-2019, 20:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości